UA | RU
 
Україна
 • English for young kidsEnglish for young kids
  Запрошуємо на заняття

  Переконайтесь у якості та стандартах навчання міжнародного рівня на безкоштовному пробному уроці.

  Записатися зараз
 • English learning for childrenEnglish learning for children
  Найкращі викладачі

  Приєднуйтесь до всесвітньої еліти сертифікованих викладачів англійської мови!

  Відправити заявку
 

Дитяча агресивність

11.10.16

Дуже мало на світі батьків, які так чи інакше не стикалися б з дитячою агресивністю, що не дивувались, дивлячись на свою дитину, червону від гніву і ломають дитячою лопаткою все навколо: “Звідки в ньому таке ?!”.

Не лякайтеся: у більшості випадків дитяча агресія – абсолютно природна річ. Проблема не в самій дитячій агресивності як реакції на зовнішні дратівливі чинники, а скоріше, в способах її вираження.

Давайте розглянемо проблему дитячої агресивності з усіх боків. Дитяча агресія може проявляться в дуже ранньому віці. Агресія – це модель поведінки, яку дитина демонструє оточуючим. У перші роки життя малюка агресія виявляється імпульсивними діями: криком, упертістю, бійками або киданням речей. Такою поведінкою дитина “говорить”, що відчуває себе дискомфортно або не захищено. Однак слід пам’ятати, що дана агресивна поведінка може вважатися агресивною тільки умовно, адже у дитини немає намірів заподіяти будь кому шкоду.

Звичайно, прояви такої поведінки приносить багато клопоту: з дітьми в цьому віці дуже важко домовитися, вони кажуть “ні” на будь-яку пропозицію. Будь-яка дія або явище, що порушують вільно чи мимоволі плани дитини, викликають напади цієї люті. У цьому віці діти можуть кидатися на батьків і близьких буквально з кулаками. У три роки вже можна вчити дитину висловлювати своє невдоволення словами. Як це зробити? По-перше, треба звертати увагу дитини на його власну поведінку. Коли дитина замахується на маму, мама повинна обов’язково зупинити агресію, тобто буквально взяти за руку, але читати нотації в цьому віці марно. У відповідь на агресивні дії або слова батьки повинні говорити: “Я розумію твої почуття, бачу, що ти зараз ображений і засмучений. Зі мною таке теж буває. Але я вважаю, що неправильно битися або обзиватися. Давай краще заспокоїмося і поговоримо”, – і постарайтеся переключити дитину на якесь інше заняття або об’єкт. Звичайно, немає ніякої гарантії, що дитина в ту ж секунду перестане злитися. Але будьте впевнені, він запам’ятає вашу поведінку, ваш спосіб реагування на чужу агресію і коли-небудь єю скористається.

На мою думку, чудовий і ефективний спосіб впоратися з агресією дітей від двох до п’яти років є казкотерапія. По суті своїй, це просто читання казок дитині, з подальшим обговоренням поведінки героїв і висновками про те, хто вчинив правильно, а хто – ні. Казки потрібно підбирати відповідно до віку і поведінці дитини. Можна питати, ким із цих персонажів хотіла би бути дитина? Чому? Можна отримати дуже несподівані відповіді, які дозволять вибрати правильну тактику для спілкування з дитиною.

На своїх уроках в навчальному центрі Англійська Хелен Дорон я намагаюся донести і прищепити дітям хороші манери і форми поведінки, і в цьому мені допомагає методика викладання, яка враховує перегляд пізнавальних і корисних мультфільмів і відео, програвання різних життєвих ситуацій і моделей поведінки.

Для того щоб усунути небажані прояви агресії у дитини, в якості профілактики психологи радять батькам приділяти більше уваги своїм дітям, прагнути до встановлення теплих відносин з ними, а на певних етапах розвитку сина чи дочки проявляти твердість і рішучість.

Любіть своїх дітей і оточуйте їх добротою, увагою і турботою!
Анастасія Шараєвська,
Викладач навчального центру Англійська Хелен Дорон