Серед тих, хто вчить англійську мову, ходить жахлива страшилка про аж 12 часів! А як же звичні для нас минулий, теперішній і майбутній? Давайте трошки розберемося чому ж так?
Граматичні ключі
Назва будь-якого з дванадцяти англійських часів починається з одного з трьох слів: Present, Past, Future. Є чотири види справжнього, чотири види минулого і чотири види майбутнього, які відомі як Simple, Progressive, Perfect і Perfect Progressive.
В нашій мові аналогічна картина, тільки форм менше: один теперешній (йду), два минулих (йшов / прийшов) і два майбутніх (йтиму / прийду). Але якщо погодитися з тим, що в англійській мові 12 часів, то слід говорити як мінімум про п’ять часів в українській мові. Але ми чомусь цього не робимо. Бо ми прекрасно розуміємо, що і йшов, і прийшов – форми минулого часу. Так само англійською мовою: I work, I am working, I have worked і I have been working – всі форми теперішнього часу.
Відмінність нашої мови від англійської полягає в тому, що в українській смислові відмінності дуже часто передаються не спеціальними формами дієслова в різних часах, а контекстом.
Скільки часів достатньо?
То чи треба нам знати всі ці часи? Чи можна обмежитися трьома, як в рідній мові? Відповідь буде неоднозначною, все залежатиме від Вашого рівня знання мови і Ваших потреб.
Це чудово видно у наступній таблиці:
Часовий алгоритм
А для того, щоб можна було швидше розібратися з тим який час вживати можна використати наступний алгоритм:
1). Вирішіть, до якого часу належить те, що Ви збираєтесь сказати (Present, Past, Future).
2). Вирішіть, про що Ви збираєтесь сказати: про те, що бачите (бачили, побачите), або про те, що знаєте (знали, будете знати).
3). Якщо про те, що бачите, запитайте себе: “Що саме я бачу?”
4). Бачу саму дію – вживайте форму Progressive.
5). Бачу ознаки (сліди) дії – вживайте форму Perfect.
6). Бачу саму дію і порівнюю те, що бачу зараз, з тим, що бачив до цього – вживайте форму Perfect Progressive.
7). Якщо про те, що знаєте (неважливо звідки) ? використайте форму Simple.
Тож не такі вже страшні ті часи, як ми про них чули. А викладачі Helen Doron English можуть зробити вивчення всіх цих часів зрозумілим навіть дітям.