612 Views

Як впоратися з домашнім завданням?

Як допомогти дитині впоратися з домашнім завданням або три негласних закони ДЗ

Досить часто батькам буквально доводиться боротися зі своїми дітьми, щоб змусити зробити їх елементарне домашнє завдання, що вимагає не більше години уваги. Вчителі також стикаються з проблемою виконання домашніх завдань, якщо це відбувається без контролю з боку батьків. Тому дуже важливо, щоб відповідальність за їх виконання лежала відразу на трьох сторонах: дітях, вчителях та батьках. Перш за все, варто сказати, що є три негласних закони домашніх завдань.

Закон перший: Більшість дітей не люблять домашнє завдання.

Діти не насолоджуються сидінням за столом і навчанням. Принаймні, не після того, як провели цілий день, повний цих двох дій в школі. Тому не упирайтеся, намагаючись змусити їх полюбити домашнє завдання. Просто сфокусуйтеся на процесі його виконання.

Закон другий: Ви не можете змусити дитину зробити домашнє завдання.

Ви не можете змусити свою дитину вивчити що-небудь, тільки якщо вона сама не захоче цього. Без мотивації інформація, як то кажуть, буде «влітати і вилітати» назад.
Якщо Ви не можете наполягти – допоможіть! Сконцентруйтеся на тому, щоб мотивувати дитину лише за допомогою позитивних висловлювань, але, в жодному разі, не на підвищених тонах і не наказами.

Закон третій: Це домашнє завдання дітей.

Багато батьків вважають, що домашнє завдання – це в першу чергу проблема їх самих. Тому й виникають сварки, ультиматуми, покарання, крики. Це не так. Це не Ви вчитеся в школі, а Ваші діти. Саме їх оцінки виставляють в табель, саме їх старання оцінюють. Це вони отримують і вбирають знання. Їм з ними і жити в подальшому. Завдання батьків – створити умови, в яких дитині буде комфортно виконувати домашнє завдання. Все інше – завдання дитини.

Нижче є кілька порад, як можна змінити ставлення Вашої дитини до ДЗ і як варто себе вести, щоб підвищити її мотивацію до виконання завдань.

Порада перша

Допомагайте дитині тільки якщо вона цього попросить, не варто тиснути і нав’язувати свою допомогу.

Порада друга

Встановіть щоденний розпорядок для домашніх завдань. Час повинен залишатися постійним. Діти можуть спільно з батьками прийняти рішення і обрати відповідний час. При цьому варто врахувати вікові та психологічні особливості Вашої дитини. Швидше за все, буде потрібно кілька тижнів для того, щоб дитина звикла до розпорядку. Наявність регулярного часу для навчання демонструє його важливість.

Порада третя

Якщо Вашій дитині потрібна допомога в управлінні часом та організації, навчіть її деяким прийомам. Перш за все, дуже допомагає складання списків. Наприклад, скласти порядок виконання ДЗ. Тут думки дітей розійдуться: багато виберуть як пріоритет завдання складнішого характеру і більш ємкі, інші – навпаки. Найефективніше починати з більш складних завдань, так як під кінець мозкова активність падає і дитині буде складніше концентруватися.

Порада четверта

Варто замінити грошові і матеріальні нагороди на звичайну словесну похвалу. Адже морозиво як нагорода за хороші оцінки – це свого роду хабар. Такий вид стимулювання матиме короткочасний ефект і не надто сприяє саморозвитку дитини. 
Замість цього, робіть позитивні коментарі, частіше хваліть свою дитину, але не варто робити цього без причини.

Порада п’ята

Батькам варто використовувати час, поки дитина робить домашнє завдання, розумно: виконати свої обов’язки по дому (помити посуд, прибрати, приготувати їжу). Телевізор повинен бути вимкненим.

Порада шоста

Іноді міняйте місце виконання ДЗ. Наприклад, якщо погода хороша, дозвольте дитині вийти у двір і на покривалі виконати всі завдання. Природно, це має відбуватися в тихому і спокійному місці. Іноді дозволяйте дітям робити домашнє завдання з друзями. Разом завжди веселіше і легше, а досить часто однолітки зможуть пояснити складні моменти доступніше, ніж батьки.

Порад можна давати багато, але ніхто не знає Ваших дітей так добре, як Ви самі, тому варто прислухатися до всього вищесказаного, але й не забувати про те, що кожна дитина – це особистість, і лише Ви зможете знайти індивідуальний підхід до неї.