1650 Views

Як святкують Новий рік в різних країнах світу

Міжнародні (або транснаціональні) свята – це ті, що святкуються у багатьох народів. Але не обов’язково однаково чи в той самий час. До Нового року залишались лічені дні, вже час прикрашати ялинку, домівку, вирішувати, що ставити до столу і купувати подарунки. А як же готуються до Нового Року представники інших країн?

Святкування Нового року 2018

Шотландія

Hogmanay (Хогманай). Вночі, напередодні 1 січня, особливо відважні громадяни палять бочки з дьогтем і котять їх по вулицях, спалюючи таким чином Старий і запрошуючи Новий рік. Існує дві легенди, що пояснюють цю традицію. За першою – бочки, що горять, символізують сонце. Кидаючи їх в море, шотландці віддавали морським мешканцям частину світла і тепла – щоб згодом розраховувати на прихильність водної стихії. Інша традиція свідчить, що вогонь очищує від злих духів і демонів.

Для більш консервативних жителів влаштовують різноманітні вогняні фестивалі та шоу. На новорічний сніданок подають вівсяні перепічки, пудинг і особливий сорт сиру – кеббен, на обід і вечерю – вареного гусака або біфштекс, пиріг або яблука, запечені в тісті, а також національний напій – пунш.

Популярно, як і увесь різдвяний період, колективне виконання пісні “Auld Lang Syne” на вірші Роберта Бернса.

Англія

New Year (Нью Йеа). А от англійці не надають Новому Року особливого значення. Ніхто нікого не запрошує у гості, не дарують подарунки. Проте існує неписане правило, за яким в новорічний вечір або ніч кожен може без усіляких запрошень прийти на свято у будь-який будинок, навіть до незнайомих людей, і буде привітно прийнятий. Гість повинен принести з собою перепічку, віскі та невеликий шматочок вугілля, кинути його в сімейне вогнище і побажати, щоб вогонь в цьому будинку горів довго-довго.

Іспанія

A?o Nuevo (Аньйо Нуево). Місцеві землероби ввели дуже вигідну для них традицію: під чаю бою курантів на кожен «бом» іспанці засовують по виноградинці собі у рот. В канун Нового Року в магазинах можна знайти очищену від шкірки та кісточок дюжину виноградинок для застільної традиції.

Італія

Capodanno (Каподанно).  В новорічну ніч жителі Італії викидають з вікон прямо на вулицю непотрібні речі: тріснувший посуд, зламані меблі, старий одяг. Вважається, що це принесе родині добробут у новому році.

Південно-Африканська Республіка

Unyaka omusha. Люблять викидати речі й жителі ПАР, щоправда, вони обігнали італійців, адже з вікон вже летять холодильники! Місцевій владі доводиться писати офіційні попередження і штрафувати особливо традиційно налаштованих громадян.

Японія

?? (Гандзіцу).  Проводжаючи старий рік, прийнято ставити на стіл довгу локшину “тосікосі соба” – як символ довголіття, рисове печиво – як символ достатку в сім’ї, страви з гороху – як символ здоров’я, і страви з риби – як символ сили. У новорічну ніч дзвони храмів відбивають 108 ударів. З останнім ударом належить лягати спати, щоб встати перед світанком, вийти на вулицю і зустріти Новий рік з першими променями сонця, що сходить. Для тих же, хто проспить, Новий рік буде невдалим.

Китай

Раніше свято називалося Сінь-нянь (????) – Новий рік, але зважаючи на те, що сенс китайських святкувань відрізняється від сенсу інших країн, уряд перейменувало свято в Чуньцзе (??) – Свято весни.

Зустрічають Новий рік не звичного нам 1 січня, а другого молодого місяця від 21 грудня. Китайці орієнтуються на місячно-сонячний календар і наступний Новий Рік відмічають з 16 лютого. Та й робитимуть це цілих 15 днів!

За древнім міфом, на початку кожного Нового року китайці ховаються від чудовиська на ім’я  Нянь (?). Він приходить в перший день Нового року, щоб пожирати худобу, зерно і харчові припаси, а іноді й сільських жителів, особливо дітей. Одного разу люди побачили, що Нянь злякався маленької дитини, одягненої в червоний одяг і вирішили, що він боїться червоного кольору.

Відтоді кожного разу, коли приходить Новий рік, люди розвішують червоні ліхтарі та червоні свити на вікнах і дверях своїх жител, та запалюють фейєрверки. За повір’ями, ці традиції відлякують Няня і змушують його обходити поселення стороною.

Мусульманський Новий рік

??? ????? ??????? (Рас Алсанат Аліжріаті?). У мусульман Новий Рік не є важливою подією і не святкується, а дата його постійно змінюється, у зв’язку з використанням відліку місячного, а не сонячного календаря. У 2018 Мусульманські країни почнуть Новий рік 11 вересня.

Ганна Марікуца,
Викладач навчального центру «Англійська Хелен Дорон», Київ, Осокорки