3579 Views

Як святкують Різдво у різних країнах

Коли в Україні повним ходом святкують Новий рік, у багатьох країнах головним зимовий святом є саме Різдво – день, коли у Віфлеємі, у святої Діви Марії народився Ісус Христос. То як же відмічають цей день в різних країнах світу?

Різдво в різних країнах

США

 Christmas (Крісмас). Масштабне, чарівне та очікуване усіма американцями свято, яке відзначається за григоріанським календарем 25 грудня. В цілому, від народження Христа залишилася лише ідея, оскільки свято увібрало в себе безліч елементів, багато з яких язичницькі та мали місце ще до народження Ісуса.

Наприклад – наявність ялинки. Існує легенда, що у вічнозелених рослинах живуть добрі духи, які, потрапляючи у будинок, приносять щастя та довголіття. Щоб їх задобрити ялинку прикрашали солодощами. А вічнозелена омела, вінки з якої традиційно вішають над входом, відлякувала злих духів і загоювала рани. У міфології омела тісно пов’язана з богинею Фригг – скандинавською покровителькою усіх закоханих, що, мабуть, і привело до звичаю цілуватися під омелою.

Є і одвічне християнські традиції. Наприклад, яке Різдво без Санти! Прообразом добродушного старого є відомий нам Святий Миколай, який славився своєю добротою, щедрістю і любов’ю до дітей.

Ми звикли представляти Санта-Клауса товстеньким добродушним дідом в червоних штанях, куртці і ковпаку. Заслуга створення цього образу належить американському художнику Томасу Насту. Саме він придумав і уперше опублікував такого Санту в різдвяному журналі в 1863 році. А за популяризацію образу треба сказати спасибі компанії Coca – Cola!

У Америці Санта-Клаус залишає дітям подарунки, пробираючись через димар. Але навіть відсутність такого не може завадити Санті радувати дітей, адже в кожному будинку розвішені шкарпетки для подарунків – ще один атрибут Різдва. За легендою, проїжджаючи якось мимо будинку одного збіднілого дворянина, Святий Миколай помітив панчохи, які повісили сушитися над каміном доньки дворянина. Святий кинув маленькі мішечки із золотом в димар, і вони впали прямо в розвішені панчохи, ставши приданим для дівчат.

Фінляндія

 Joulu (Йоулу). Перше з п’яти передуючих Різдву воскресінь, Адвент, вважається офіційним початком різдвяного сезону. По всій країні проводяться різдвяні музичні концерти, а на вулицях і у вітринах магазинів з’являються новорічні герлянди. Починається відлік днів, що залишилися до свята, – діти відмічають їх в різдвяному календарі. Усі пишуть вітальні листівки, купують ялинкові іграшки і запасають солодощі до різдвяного столу.

Фінни відмічають не лише Різдво, але і Пиккуйоулу – так зване Мале Різдво. Це традиційне, не приурочене до конкретної дати свято, що проводиться напередодні Різдва в колі колег, однокурсників, товаришів по службі, друзів. Звичайно це весела вечірка, що проходить в дружній неформальній атмосфері.

23 грудня, напередодні Святвечора, у будинку, на найвиднішому місці, встановлюють ялинку і наряджають її. Фінни люблять вішати на ялинку прапори різних країн. Популярні й химмели – висячі геометричні прикраси з соломи. Напередодні Святвечора на ялинці починають запалювати свічки.

Ще один неодмінний атрибут свята – вечірня сауна, після якої можна сідати за стіл. Різдвяний обід – найщедріша трапеза року. Обов’язкові пригощання – вінегрет з оселедцем замість огірків, морквяна запіканка і величезний шматок свинини, запечений в духовці. До святкового столу подається глінтвейн, зварений за особливим рецептом. Звичайно, жодне Різдво не обходиться без Санти, якого у Фінляндії називають Йоулупуккі. Під час трапези він вносить у будинок великий кошик з подарунками і запитує: «чи є тут хороші діти?», на що отримує дружну відповідь: «Так!». Тоді він розповідає, як довго добирався в цей будинок, слухає вірші і пісні малюків, дарує подарунки і йде. По закінченню цього ритуалу на стіл подають солодощі.

У фінській провінції Лапландія знаходиться Село Санта-Клауса або село Йоулупукки – парк розваг, де, за легендою, і народився Різдвяний дід, а тому цей парк є одним з найбільш відвідуваних туристичних місць Фінляндії. Вхід в Село безкоштовний, ви платите тільки за послуги. А всього в кілометрі їзди знаходиться тематичний підземний парк Санта Клауса – Санта Парк, де живуть ельфи. У Різдвяний сезон Йолупукки організовує декілька безкоштовних вистав. Одна з нихпроходить за місяць до фінського Різдва, в двадцятих числах листопада. Ще один захід організовують 23 грудня, коли проводжають Йолупукки в дорогу – він відправиться дарувати подарунки дітям усієї планети.

Ізраїль

Віфлеєм (????? ?????). У різдвяні дні тисячі паломників і туристів з усіх кінців країни і світу спрямовуються у Віфлеєм, на південь від Єрусалиму, на західний берег річки Іордан. У базиліці Різдва Христова в ніч на Різдво проходить традиційна святкова служба, а на площі коло церкви, біля величезної різдвяної ялини, усі бажаючі можуть співати псалми разом з церковним хором. Невелике місто Бет-Лехем (назва Віфлеєму на івриті) у святкові дні стає однією велетенською різдвяною ілюстрацією з численними ялинками, герляндами, вітринами, різдвяними товарами. Різдвяна служба у Віфлеємі, у якій беруть участь не лише християни, але і прибічники інших релігій, транслюється на усю країну.

Ханука (????????). Попри те, що Хануку іноді називають єврейським Різдвом, це абсолютно інше свято. Ханука також відома як іудейське свято світла, оскільки центральна традиція святкування – запалювати вісім свічок Ханукії упродовж восьми днів свята. Зазвичай, свято починається 25-го числа єврейського місяця кислева. У 2017 році Ханука доводилася на період з 12 по 20 грудня, а в 2018 пройде з 2 по 10 грудня. Суть Хануки у святкуванні Божого захисту над ізраїльським народом і дива, події того дня. Свято знаменує собою тріумф віри і сміливості над військовою потужністю, коли невелика група ізраїльтян відкрито виступила на захист свого права бути євреями.

Основний елемент святкування Хануки – це девятисвічний канделябр, званий Ханукією. Вісім свічників є вісьмома ночами, а одна (відмінна від інших по висоті, як правило, вища за інших) називається шамаш, або служка, і використовується для того, щоб від неї запалювати інші свічки. Ханукію зазвичай запалюють на святі або відразу після нього. Запалюючи свічки на Ханукії обов’язково читають благословення, виражаючи повагу до Бога і єврейських предків.

Діти на Хануку грають з дрейделом – чотиригранною дзигою. Такожув грі присутні цукерки або горіхи. Усі гравці отримують рівну кількість цукерок, деякі з них поміщають у банк в центрі. Гравці по черзі крутять дзигу. На кожній стороні дрейдела зображена літера, яка вказує, брати гравцеві цукерку чи викладати. Гра закінчується тоді, коли усі цукерки опиняються біля одного гравця, або, коли усі цукерки вже з’їдені (що, зазвичай і відбувається, якщо в сім’ї є маленькі діти). Кожен вечір Хануки діти отримують в дар трохи грошей (гелт). Також в якості подарунків і пригощань в Хануку поширені шоколадні монети. Як варіант, можна кожен вечір дарувати дитині чек на 5 доларів, який вона може витратити на благодійні цілі на власний розсуд.

Готують на Хануку традиційні латкес з яблучним сиропом. Латкес (оладки з натертої картоплі, цибулі і солей) смажаться в олії до темно-коричневого кольору, а потім подаються з яблучним соусом (частенько зі сметаною). Олія для жарки повинна нагадувати про диво, пов’язане з олією. Ще одним популярним святковим блюдом, особливо в Ізраїлі, являються покриті цукровою пудрою пампушки, звані суфганьот. В цілому, головне, щоб блюдо смажилося у великій кількості олії.

Ганна Марікуца,
Викладач навчального центру «Англійська Хелен Дорон», Київ, Осокорки