1301 Views

Як привчити дитину читати? Поради батькам

діти читають

Найбільший, мабуть, винахід людства – книжка. Проте сьогодні, у час бурхливого розвитку комп’ютерних технологій, нерідко можна почути, що книжки дітям і школярам більше не потрібні. Можливо, книга зараз і справді не головне джерело інформації, адже Інтернет дає змогу знайти будь-що за лічені хвилини, навіть не виходячи з дому. Та хіба вона – лише джерело інформації?

 

На нашу думку, немає кращих ліків від поганого настрою, самотності, ніж гарна книжка.  Саме література навчає людину мислити, дає дітям перші важливі уроки, відіграє важливу роль у формуванні характеру та способу мислення. А от батьки нерідко скаржаться, що сучасні діти не люблять і не хочуть читати. От і постає перед ними нелегке питання «Як привчити дітей до цієї на диво захопливої і пізнавальної діяльності?».

Особистий приклад

По-перше, варто подавати дітям особистий приклад. Якщо батьки проводять вільний час переважно за читанням, а не з телефоном чи перед екраном телевізора, діти переймуть цю звичку. Якщо ви затишно влаштувалися в кріслі з паперовою книгою, та ще й з яскравою обкладинкою, будьте впевнені,  малюк запитає, що ви читаєте і про що ця книга. Розповідайте про книги, згадуйте, що ви читали в дитинстві, згадуйте смішні історії, пов’язані з книгами.

Читання вголос

Також гарним помічником є читання вголос. Спершу батьки читають дітям казки перед сном, потім поступово залучають дитину, навчають читати спершу літери, потім слова, речення… А далі дитина вже сама тягнеться до книги, щоб дізнатися, чим завершилась недочитана історія. Корисно після прочитання обговорювати казку чи оповідання, описувати героїв, запитувати дитину про те, що їй сподобалось, відповідати на її питання, вигадувати альтернативну кінцівку.

Улюблений жанр

Поступово в дитини сформується коло інтересів стосовно літератури, перелік тем, що цікавлять, улюблений жанр: детективи, енциклопедії, пригодницькі чи гумористичні оповідання, комікси. І тут батькам важливо зрозуміти, що захоплює їхнього сина чи доньку найбільше, і обирати саме їх. Ви можете купувати безліч книг, які вам здаються цікавими, і бідкатися, що ваш нащадок не виявляє до них належної уваги. А виявляється, що саме йому вони зовсім нецікаві: жанр, тематика або вікова група не підходить.

Розмаїття

Треба наповнити дім цікавими книгами. Наявність літератури у середовищі, де дитина постійно проводить час, дозволяє створити умови випереджального розвитку – тобто навіть якщо зараз малюк не тягнеться до книги на полиці, то в певний момент потягнеться.

Привабливий вигляд

Також важливо обирати гарно оформлені книжки. Приваблива обкладинка, щільний папір, легкий для читання шрифт, якісні, красиві, іноді кумедні ілюстрації не залишать байдужим читача будь-якого віку. Таку книгу хочеться взяти в руки і дізнатися, що криється в її глибині. Зводіть дитину до книгарні, погортайте кілька книг і разом оберіть найцікавішу. Купуйте книги не лише для своїх нащадків, а й для себе – для дитини це найкращий приклад і мотивація.

Мотивація

І найголовніше, хваліть та заохочуйте дітей. Якщо вони можуть прочитати кілька слів – це вже успіх, а якщо кілька речень чи невеликий текст – це справжній прорив. Дитина повинна відчувати, що батьки пишаються навіть найменшими її перемогами, що її завжди підтримають та допоможуть у будь-яких складнощах.

Для малюків та їхніх батьків читання – складна навичка, що потребує часу, чималих зусиль, постійної практики. Тож допоможіть вашим дітям на цьому нелегкому шляху, і вони зрозуміють, що книга – це захопливий світ із безліччю пригод, двері якого для них завжди відчинені.

Аліна Клаптюк, викладач “Англійська Хелен Дорон”, Позняки, Київ.